Jak Vás kontaktovat?

Jestliže uvažujete, jak mě oslovit poprvé, pak postačí, když mně zašlete e-mailovou zprávu na adresu - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., anebo se na mne obrátíte telefonicky na telefonním čísle (+420) 603 920 698. Vedle toho lze použít kontaktní formulář na těchto internetových stránkách, anebo mi také lze zanechat zprávu prostřednictvím stránek na Facebooku, anebo lze napsat či zavolat prostřednictvím WhatsApp anebo Viber. Odpovídám a reaguji na dotazy zpravidla velmi rychle. Odpovídám a reaguji na dotazy zpravidla velmi rychle.

Jak se stanoví cena Vašich služeb?

Odměnu za právní služby zpravidla účtuji v hodinových sazbách. Jsem ochoten sjednat s klientem také úkonovou, anebo také fixní odměnu za předpokladu, že rozsah služeb je předem znám a je možné kvalifikovaně určit objem práce (např. u sepisu smluv). Poskytnu-li Vám předběžný odhad časové náročnosti služeb zpoplatněných hodinovými sazbami, činím tak po odborném posouzení, nejde však o dohodu o fixní odměně. Ve výjimečných případech je možné poskytnout právní službu také na základě výsledku věci, anebo hodnoty věci. Použití tohoto mechanismu ale závisí na mém výlučném uvážení. Jsem plátce DPH, proto se sazby odměn vždy zvyšují o DPH v zákonné výši. Cestovní a jiné výlohy související s právní pomocí nejsou součástí odměny, ledaže bych se v konkrétních případech dohodl jinak.

Za jakých podmínek budou náklady právního zastoupení nahrazeny protistranou?

V rámci soudního řízení soud obvykle uloží straně, která neuspěla, povinnost nahradit úspěšnému účastníkovi náklady spojené se sporem, včetně odměny advokáta. Náhrada nákladů se ovšem stanoví jako fixní částka nebo jako procento z hodnoty předmětu sporu, náhrada tedy nemusí korespondovat s odměnou, kterou si dohodneme – může být nižší nebo vyšší. Je-li náhrada nižší než sjednaná odměna, nese rozdíl ve svůj neprospěch klient.

Jak jsou informace, které Vám poskytneme, chráněny před vyzrazením?

Advokát je povinen zachovávat mlčenlivost o všech skutečnostech, o nichž se dozví v souvislosti s poskytováním právních služeb. Advokát tedy nesmí sdělovat důvěrné informace nebo obsah dokumentů, které mu klient zpřístupní, třetím osobám či dokonce orgánům veřejné moci. Jediným, kdo je oprávněn zprostit advokáta povinnosti mlčenlivosti, je sám klient nebo jeho právní nástupce, resp. dědic po klientovi – fyzické osobě.

Můžete odmítnout klientovi poskytnout právní službu?

Advokát je povinen zachovávat mlčenlivost o všech skutečnostech, o nichž se dozví v souvislosti s poskytováním právních služeb. Advokát tedy nesmí sdělovat důvěrné informace nebo obsah dokumentů, které mu klient zpřístupní, třetím osobám či dokonce orgánům veřejné moci. Jediným, kdo je oprávněn zprostit advokáta povinnosti mlčenlivosti, je sám klient nebo jeho právní nástupce, resp. dědic po klientovi – fyzické osobě.

Dále je třeba připomenout, že od 1. 4. 2025 došlo k významné změně zákona o advokacii. Touto změnou došlo k zakotvení vyšší ochrany důvěrnosti vztahu klienta a advokáta tak, aby bylo postaveno najisto, že předmětem ochrany jsou všechny informace, které si mezi sebou klient s advokátem vymění v souvislosti s poskytováním právní služby. Tento institut chrání klienta tím, že znemožňuje bez jeho souhlasu využít obsah komunikace mezi ním a advokátem. Díky tomu je klient chráněn nejen ze strany advokáta, jenž je vázán povinností mlčenlivosti, ale rovněž ze strany třetích osob, včetně orgánů veřejné moci, které bez souhlasu klienta nemohou použít informace tvořící součást komunikace mezi klientem a jeho advokátem. Základem je tedy zákaz zneužití důvěrných informací, přičemž zneužitím se rozumí použití těchto informací v rozporu s účelem jejich vytvoření nebo poskytnutí. Zejména nesmějí být použity osobami, kterým informace nebyly určeny a které se k nim dostaly např. omylem. Podstatou je právo klienta na zachování důvěrného vztahu mezi ním a jeho advokátem, nikoli pouhá povinnost advokáta. Jde tak o institut, který překračuje rámec povinnosti mlčenlivosti. Jeho projevem v právním řádu České republiky je zákaz provádění odposlechu a záznamu telekomunikačního provozu mezi obhájcem a obviněným dle příslušných ustanovení trestního řádu a zvláštní režim provádění domovní prohlídky nebo prohlídky jiných prostor, v nichž advokát vykonává advokacii, pokud se zde mohou nacházet listiny, které obsahují skutečnosti, na něž se vztahuje povinnost mlčenlivosti advokáta. Ze zákazu prozrazení důvěrných informací jsou zákonem stanoveny dvě výjimky, a to jednak je-li zde zákonný důvod k jejich poskytnutí, a nebo dá-li k tomu klient souhlas.

Jsou součástí Vašich služeb také notářské úkony?

Zákon předepisuje pro určitá právní jednání formu notářského zápisu (např. společenská smlouva při založení obchodní společnosti) a v těchto situacích je třeba využít služeb notáře. S notáři standardně spolupracuji a v případě potřeby jsem schopen zajistit vyhotovení notářských zápisů, závětí a provedení jiných notářských úkonů, popř. zprostředkovat úschovu peněžních prostředků u notáře. Mým záměrem je poskytovat advokátní služby komplexně, aby klienti nebyli zatěžováni záležitostmi, které by je zbytečně zatěžovaly. Podobným způsobem obstarám rovněž servis účetních, auditorů, daňových poradců, znalců a tlumočníků, zeměměřičů nebo exekutorů.

Provádíte ověřování pravosti podpisů a ověřování shody kopií s listinou?

V souvislosti se svými službami v rámci své advokátní praxe zajišťuji i činnost zákonem srovnatelnou s ověřováním pravosti podpisů (tzv. prohlášením o pravosti podpisu podle zákona o advokacii). Jestliže připravuji např. pro klienta smlouvu o převodu nemovitostí, osvědčím i pravost podpisů stran na této smlouvě (ověřím podpisy). Prohlášení o pravosti podpisu má stejné účinky jako úřední ověření podpisu. Prohlášení podpisu lze připojit na jakoukoli listinu bez ohledu na to, zda zákon úředně ověřený podpis pro konkrétní úkon požaduje nebo ne. Advokáti ze zákona nedisponují oprávněním ověřovat shodu kopie s listinou. Tuto činnost vykonávají notáři, obecní úřady, městské úřady, jakož i střediska tzv. Czech Pointu (např. pobočky pošty).

Poskytujete poradenství ohledně cizího práva?

Poskytuji poradenství v právu Evropské unie, a to v bezprostředně nejdůležitějším rozsahu. V dané oblasti tak především poskytuji právní poradenství v oblasti dotýkající se přípravků na ochranu rostlin, pesticidů a herbicidů a dále jejich uvádění na trh a distribuce. Právo přípravků na ochranu rostlin je v současné době regulováno především nařízeními i dalšími obecně závaznými právními předpisy orgánů Evropské unie. Právo přípravků na ochranu rostlin a distribuce pesticidů je v současnosti velmi složitou právní disciplínou a v dané oblasti mám již pokročilé zkušenosti. Dále také v oblasti soukromého práva, a to konkrétně zejména týkajícího se smluv mezi subjekty z různých členských států Evropské unie, úpravy volby práva mezi těmito subjekty i uznání a výkonu rozhodnutí - rozsudků a usnesení soudů států Evropské unie v České republice.

Poskytujete advokátní úschovy a jsou bezpečné?

Klientům nabízím úschovy peněz a dokumentů v souvislosti s prodejními a jinými transakcemi. Zřizování a vedení advokátních úschov je upraveno příslušnými předpisy České advokátní komory (obdobně jako v případě notářských úschov). Každý advokát je kromě toho povinně pojištěn proti škodám, které mohou klientovi vzniknout v souvislosti s poskytováním právních služeb.

Podle zákona o advokacii ve znění od 1. 4. 2025 došlo k zásadní změně, kdy bylo umožněno prolomení bankovního tajemství, a to tím způsobem, že peněžní ústav je povinen pro potřeby kontroly správy peněžních prostředků svěřených do úschovy advokáta sdělit České advokátní komoře na její písemnou žádost údaje o číslech účtů úschov advokáta nebo jeho jiných jedinečných identifikátorech, jakož i o jejich stavu a změnách. Advokát přijímá peněžní prostředky do úschovy pouze jejich vložením na účet úschovy, nebo bezhotovostním převodem na účet úschovy. Zároveň s tím se zakazuje, aby advokát peněžní prostředky z úschovního účtu vybíral v hotovosti nebo na ně v hotovosti peněžní prostředky vkládal. Vylučuje to tedy možnost, aby klient svěřil advokátovi hotovost za účelem jejího vložení na účet úschovy. Vklad musí provést vždy klient, a to buď složením hotovosti u peněžního ústavu s následným poukázáním na účet úschovy, nebo bezhotovostním převodem. Advokát je povinen vést na jednom účtu úschovy pouze jednu úschovu, aby se tím odlišily prostředky více klientů z více obchodů. Zakazuje se, aby advokát prováděl úschovu ve vlastní věci, tj. v případě, kdy je stranou daného obchodu, jehož účel se složením peněžních prostředků do úschovy realizuje. Na účet úschovy nesmí advokát uložit jiné peněžní prostředky než ty, které přijal do úschovy na základě smlouvy s klientem. Peněžní ústav, jenž vede konkrétní úschovní účet, má v souvislosti s vedením advokátních úschov některé povinnosti. K těmto povinnostem patří zejména zasílání tzv. notifikací, jejichž prostřednictvím peněžní ústav klientům elektronicky potvrdí, že vede účet úschovy, a sdělí klientům číslo účtu úschovy a kontaktní údaje složitele a oprávněného, které obdržel od advokáta. Pokud klient takovouto notifikaci od banky neobdrží, bude to znamenat, že advokát porušil svou povinnost, což klientovi umožní aktivně se bránit před případnými pohyby na účtu úschovy, které by byly v rozporu se smlouvou. Dojde-li k pohybu na úschovním účtu, banka zašle na uvedené kontaktní údaje informaci, v níž uvede číslo účtu úschovy, čísla účtů, na něž byly peněžní prostředky převedeny, a výši převedené částky. Klient si tak bude moci zkontrolovat, zda došlo k vypořádání úschovy v souladu se smlouvou. Od 1. 1. 2026 se zákonem o advokacii zřizuje Garanční fond České advokátní komory, z něhož mají být odškodněni klienti poškození trestnou činností advokáta v souvislosti s úschovou peněžních prostředků.

Jakými pravidly jsou advokáti vázáni?

Základní právní úprava advokátní profese je obsažena v zákoně o advokacii. Česká advokátní komora, jako profesní organizace všech advokátů mj. vykonávající veřejnou správu na úseku advokacie, kromě toho stanovila advokátům formou stavovských předpisů řadu dalších povinností (např. pravidla profesionální etiky a pravidla soutěže advokátů). Na internetových stránkách České advokátní komory (www.cak.cz) je možné nalézt úplné znění zákona o advokacii a všech stavovských předpisů, kterými se musí advokát vždy řídit. Doporučuji k nahlédnutí.

Kontakt

Sídlo advokáta:
Klapálkova 3132/4
Praha 11 – Chodov
149 00

Kancelář (pobočka):
Roztylská 1860/1
Praha 4 – Chodov
148 00

Grafické označení BRACH LEGAL je ochranná známka zapsaná u ÚPV pod č. 402963 a její používání je možné jen se souhlasem jejího oprávněného držitele JUDr. Pavla Bracha, LL.M., advokáta. Obchodní označení BRACH LEGAL je ochranná známka zapsaná u ÚPV pod č. 392805 a její používání je možné jen se souhlasem jejího oprávněného držitele JUDr. Pavla Bracha, LL.M., advokáta. Autorská práva k obsahu těchto webových stránek vykonává JUDr. Pavel Brach, LL.M., advokát. Bez písemného svolení této osoby je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce. Bez jeho souhlasu je také zakázáno též rozmnožování obsahu pro účely automatizované analýzy textů nebo dat podle ustanovení § 39c autorského zákona.